Turystyka

Na jakich zasadach można obecnie jeździć do Stanów Zjednoczonych

Stany Zjednoczone mają bardzo dużo do zaoferowania pod względem turystycznym. Na ich dokładne zwiedzenie i obejrzenie atrakcji które są tego warte trzeba by mieć przynajmniej parę miesięcy. Na szczęście aktualnie osoby które chcą się w taką podróż życia udać, mają prościej niż przed kilku laty. Do 2019 roku zamierzając wlecieć na obszar USA podróżnik musiał mieć ważną wizę. A jej wydanie wiązało się z koniecznością wypełnienia wniosku, dokonania opłaty i rozmowy z amerykańskim urzędnikiem. I wcale nie było pewności, że na koniec dostanie się taką wizę, bo bardzo dużo zależne było od humoru urzędnika.

Dzisiaj Polska jest obsługiwana w bez potrzeby posiadania wiz, co będzie oznaczać że wjazd do USA w celach turystycznych lub medycznych będzie wymagać zarejestrowania w systemie ESTA. Rejestracja tam nie jest skomplikowana, wymaga bowiem wypełnienia odpowiedniego formularza. Konieczny warunek to dysponowanie paszportem z chipem, jego numer również stanowi jeden z koniecznych elementów zgłoszenia. Otrzymane zezwolenie na wjazd ważne jest przez okres dwóch lat, i jego posiadacz może wielokrotnie w tym czasie podróżować do Stanów.

Jeśli z jakiś powodów wniosek esta do stanów zjednoczonych został odrzucony, to wówczas do dyspozycji jest dotychczasowa procedura o wizę, z wizytą w konsulacie. Przy wypełnianiu formularza ESTA warto skorzystać z pomocy pośrednika. Zweryfikuje on dokładnie składane dokumenty, czy wszystko jest z nimi w porządku, a poza tym przy ewentualnych problemach będzie służyć pełnym wsparciem i pomocą.